Rękawice bokserskie – Na co zwrócić uwagę

Najczęściej określanym parametrem przez amatora kupującego rękawice bokserskie jest to aby ręka się zmieściła. No i żeby nie była za luźna. I słusznie, ale to nie wszystko co powinniśmy brać pod uwagę kupując rękawice. Aby nie było tak różowo trochę skomplikuję dziś ten wybór. Po czym postaram się znaleźć rozwiązanie dla tej zagadki jaki model wybrać dla Ciebie.

Zanim zaczniemy wybierać w modelach i szukać rozwiązań, musimy sobie postawić kilka pytań. Zapewne jeśli jesteś już wtajemniczony to na część z nich masz odpowiedzi bez większego zastanowienia i zakup nowych rękawic bokserskich nie będzie stanowił dla Ciebie większego problemu.

Wielkość rękawicy ma znaczenie

To tak jak z noszeniem butów. Inne kupisz do pracy, a inne do biegania sprintem. Owszem rozmiar rękawic bokserskich ma znaczenie, ale muszę na wstępie zdementować pewną plotkę, która krąży w internetach. Mianowicie możesz gdzieś przeczytać, że im bardziej jesteś doświadczony tym większy rozmiar rękawicy powinieneś wybrać. Chodzi mi o oznaczenie 8OZ, 10OZ itd. W niejednym miejscu w sieci usłyszysz lub przeczytasz o tym, że im dłuższy staż masz tym rękawice będą większe. Co jest kompletnie mylną informacją. Owszem, że im dłużej trenujesz tym Twoje ramiona są silniejsze i udźwignięcie większych gabarytów z czasem stanie się dla Ciebie łatwiejsze, ale to nie znaczy, że masz tak pędzić z rozmiarem bez końca. Musisz wziąć pod uwagę, to w jakiej wadze trenujesz i jak długi będzie trening. Bo za duża rękawica może Cię zbyt szybko zmęczyć i spowolnić Twoje ruchy. W boksie jak w szachach musisz być przecież o dwa kroki przed przeciwnikiem. 

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz przygodę to zapewne wiesz, że sama walka z cieniem potrafi dać w palnik a do niej wcale rękawic nie potrzebujesz. Już co innego jeśli trenujesz z workiem treningowym. Zanim jednak dojdziemy do rękawic bokserskich skupny się na tym czym owinąć pięści i nadgarstek. Tradycyjnie używanym przez bokserów jest bandaż bokserski. Przed założeniem rękawic bokserskich, zawodnicy owijają swoje pięści uwzględniając w tym usztywnienie swoich nadgarstków i kciuków. Podczas wyprowadzania ciosów ma to szczególne znaczenie w ochronie rąk ale także w precyzji i sile uderzenia. Na początek możesz wybrać klasyczne bandaże bokserskie występujące w dwupakach o długości od 2,5m, 3m lub nawet 5 metrowych. 

Przygotuj rękawice i stań do walki

Technikę owijania musisz wypracować sobie sam, kierując się wcześniej na przykłąd podpowiedziami trenera lub kolegi z treningu. Albo tak długo robić to samemu aż dojdziesz do perfekcji. Zresztą i tak najlepiej będziesz wiedział sam jaka technika dla Ciebie jest najwygodniejsza.  Dlaczego nie opisuję Ci tego tutaj krok po kroku? Bo to nie wiązanie butów 🙂 Każda dłoń jest inna i długość bandaża, czy nawet poziom naciągnięcia w każdym przypadku i za każdym razem będzie inny. I koniec bandaża podczas owijania nadgarstków będzie przypadał gdzie indziej. Dlatego nie ma złotego środka. A więc, powodzenia. Pamiętaj – trening czyni mistrza. 

Bandaż bokserski

Tak owiniętą i usztywnioną pięść możesz już wykorzystać do walki z cieniem w rozgrzewce lub do bicia w worek bokserski. Ewentualnie do treningu ze sparing partnerem używającym tarczy trenera. W tym momencie masz już gotową dłoń, aby wsadzić ją w rękawice bokserskie. Musisz pamiętać, że tak owinięta dłoń nie ma jednak zapewnionej amortyzacji na knykciach. Dlatego producenci wyszli na przeciw i stworzyli gotową rękawiczkę z owijką bokserską, która dodatkowo ma miękkie wyłożenie na szczycie pięści. To rozwiązanie nie zastępuje rękawicy bokserskiej. Znika problem ułożenia bandażów na dłoni a dodatkowo zyskujemy komfort przy uderzeniach. Taka owijka nadaje się już do mocniejszego uderzenia w worek treningowy lub tarczę trenera. Zdecydowanie polecam Ci to rozwiązanie. Stosunkowo niewiele większy koszt przy zakupie da Ci kilka treningowych minut zaoszczędzonych w szatni przed wyjściem na salkę. Tak ubrana dłoń będzie też idealnym rozwiązaniem jeśli trenujesz sam w domu z workiem treningowym.

Level UP

Istnieją jeszcze bardziej zaawansowane usztywnienia dłoni stosowane przez profesjonalnych trenerów. Wtedy w ruch wchodzą sztywne taśmy z klejem. Na codziennym treningu tego się nie stosuje. Z ciekawostek: Pewnie nie raz widziałeś na relacji z walki jak sędzia ogląda pięści zawodników przed włożeniem ich do rękawicy. Historia zna takie przypadki, gdy oszuści umieszczali w rękawicach ostre przedmioty mając na celu przyśpieszoną dewastację facjaty przeciwnika. Boli na samą myśl.

Budowa rękawic bokserskich

Jeśli pierwszy raz kupujesz rękawice bokserskie. To poza ceną i bajeranckim kolorem adekwatnym do wyższej ceny, nie wiele będzie się ona dla Ciebie różniła. Przytoczę Ci kilka zagadnień na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze. Pierwszą sprawą jest wiązanie. Zawodnicy w Ringu używają rękawic wiązanych, które są klasycznym rozwiązaniem z cieszącą się opinią dobrego dopasowania i usztywnienia dłoni. Na codzień jednak, nie stosuje się tej technologii ponieważ jest uciążliwa i wybierając rękawice treningowe lepiej jest postawić na popularny rzep. Co prawda jeszcze nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, ale jeśli ten pomysł przeczyta któryś z producentów to niebawem ujrzymy rękawice bokserskie wiązane na żyłkę. Taki system można już zauważyć w rękawiczkach rowerowych. Dlaczego miałoby go nie być w bokserskich? Po pierwsze zawodnik zyskałby możliwość profesjonalnego usztywnienia nie zależny od osób trzecich. Żyłka nawijana jest wtedy na pokrętło. Wygoda ponad wszystko.

Rękawica – Buła Bokserska

Grubsza wyściółka na pięści przeznaczona jest dla zawodników zaczynających swoją przygodę z boksem. Jeśli trenujesz z partnerem to jego twarz również będzie wdzięczna Ci za stosowanie rękawicy z grubą bułą na szczycie pięści. Pomyślcie również o zastosowanie kasków ochronnych na głowy. No i szczęki ochronnej. Zęby nie grzybki. Albowiem trening jest po to aby szlifować technikę i kondycję a nie ją dewastować. Postaw więc na ochronę zdrowia. Bo tego żadne trofeum Ci nie zwróci.

Szczuplejsze rękawice są przeznaczone już dla bardziej zaawansowanych zawodników lub tych którzy nie potrzebują tak dużej amortyzacji. Swoją przygodę możesz zacząć również od takich. I nie sugeruj się tymi plotkami o których pisałem wyżej, ze im dłużej trenujesz tym większą wartość OZ powinny wskazywać parametry. Bo gdyby tak było, musiałbyś zaczynać od 8OZ a przecież nie każdy jest w stanie wciągnąć je na dłoń. Zazwyczaj rozmiar 8OZ noszą osoby 50-60kg. 10OZ to rozmiar dla wagi od 61kg do 75kg. 12OZ to idealny wybór dla zawodnika 76kg – 90kg. Następnie 14OZ dedykowany na przedział 91-105kg, i 16OZ dla osób od 106kg w zwyż. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od dysponowanej siły i postury. W każdą stronę mogą wystąpić jakieś odchylenia, nie należy tego wzoru brać za sztywną regułę. 


Zwróć uwagę na Sztywny nadgarstek

Wspominałem o bandażu usztywniającym nadgarstek. Ale to tylko pierwszy krok, kolejnym jest solidna rękawica która Ci to gwarantuje. Obecnie mamy do dyspozycji rękawice, które mają dodatkowe usztywnienie. Mając ją pierwszy raz założoną, będziesz mieć wrażenie jakby ktoś przywiązał Ci deskę od zewnętrznej strony pięści. Dzięki temu przy uderzeniu Twój cios zyskuje dodatkowe wsparcie pięści i ukierunkowanie wypuszczonej energii. Ma to także funkcje ochronne przed kontuzją. Na taką rękawicę będziesz jednak musiał przygotować nieco więcej sianka ponieważ nie jest to stosowane w najtańszych modelach. Ale inwestycja zwróci Ci się w nieocenionym komforcie.

Kciuk w pięści rękawicy bokserskiej

Rękawice bokserskie

Przeglądając modele pamiętaj o tym, aby Twój kciuk był maksymalnie schowany. W tych najtańszych gdzieś w ofertach wystrzegaj się odchylonego kciuka. Wyobraź sobie wypuszczony solidny cios w którym punktem przekazania energii jest Twój kciuk i twardy nos przeciwnika. W tym zestawieniu nie chciałbym być ani nosem ani Twoim kciukiem. Większość modeli będzie już miało dobrze wyprofilowany kciuk rękawicy, a znaczna część z nich nawet ten kciuk będzie doszyty kawałkiem materiału do pozostałej reszty tak aby kciuk nie odginał się od korpusu pięści.

Bokserze trzymaj się mocno

Po środku rękawicy znajdziesz pogrubioną belkę. Jest tak, że nasze mięśnie działają mocniej jeśli w rękach coś trzymamy niż mielibyśmy zginać palce bez treści pomiędzy nimi. Dlatego w rękawicy bokserskiej po jej środku od wewnętrznej strony dłoni montuje się zgrubioną wyściółkę. Oprócz wyżej wspomnianego udogodnienia spełnia to również funkcję lepszej sztywności rękawicy bokserskiej. Napewno poczujesz różnicę. Jest jeszcze parę elementów na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze rękawic. Mianowicie jakość materiału, solidnie wykonane podwójne szwy a nawet dodatkowe obszycia nałożonym materiałem w okolicach kciuka lub w okół nadgarstka. Różnicę w komforcie może zrobić także ilość otworów wentylacyjnych na wewnętrznej części rękawicy bokserskiej. Im ich więcej tym lepiej, pot na rękach będzie pojawiał się później.

Noś własne rękawice bokserskie

Na koniec pamiętaj: Rękawice bokserskie są jak Twoja bielizna. Każdy musi mieć swoją. Trenujesz w nich, pocisz się w nich, zostawiasz więc tam swoje bakterie. Wystrzegaj się używania czyichś rękawic bo to gorsze niż chodzenie na basenie bez klapek. Poza tym ich kolor i dekoracja to Twój styl. Noś je z dumą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − jedenaście =