Worek Treningowy – Jaki wybrać do ćwiczeń w domu

Odpowiedź na pytanie jaki Worek Treningowy spełni Twoje wymagania, nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. Musisz przede wszystkim ustalić kilka szczegółów związanych z przebiegiem Twojego treningu w domu i ze swoimi predyspozycjami. Albowiem źle dobrany worek treningowy skutecznie zniechęca do treningu. Sprawdź więc jak zrobić to dobrze i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Worek Bokserski

Zanim zdecydujesz się na konkretny model worka treningowego, musisz zadać sobie parę pytań, na które odpowiedź znajdziesz bardzo szybko. Nie jest to wielka filozofia i nie trzeba mieć z tego doktoratu, ale warto przeanalizować sobie te kwestie zanim wydasz swoją forsę na coś co ma Ci służyć latami – a żeby tak było, nie warto kupować też byle czego. Z drugiej strony na Twoim miejscu też nie chciałbym przepłacać.

To twój pierwszy Worek Treningowy?

Tym bardziej jeśli miałby to być Twój pierwszy worek treningowy. Dla kogo właściwie są przeznaczone worki treningowe i dlaczego warto mieć taki asortyment w swojej domowej siłowni? Przydaje się on nie tylko osobom ściśle trenującym sporty walki ale również:

  • osobom które chcą ubarwić swoje dotychczasowe treningi.
  • osobom które chcą wymodelować swoją sylwetkę, zwiększyć siłę i pewność siebie poprzez wytrenowanie.
  • młodym ludziom, którzy w obecnych czasach potrzebują ujścia fizycznej werwy.
  • osobom zestresowanym swoją pracą, szkołą – worek to idealne narzędzie do upuszczenia emocji w wyprowadzanych ciosach.

Jeśli jesteś początkującą osobą to Twoje pierwsze ciosy będą wyglądały zapewne bardzo chaotycznie, nie dopracowane technicznie a przez to bardzo szybko będziesz się męczyć. Wiem po sobie 🙂 Na początku zazwyczaj jest tak, że chcesz udowodnić całemu światu jak mocno i sprytnie potrafisz uderzyć w worek. Jeśli chodzi o wyżycie się na sprzęcie to technika nie ma tu większego znaczenia, byle by sobie nie zrobić kuku. Ale jeśli mówimy o treningu po którym oczekujemy konkretnego efektu to musimy się postarać. Jeśli przyłożysz odpowiednio dużo uwagi do poprawy techniki to zyska na tym również siła wyprowadzanego ciosu minimalizując zużytą energię. A Twoja kondycja będzie rosła z treningu na trening z odpowiednio ukierunkowanym potencjałem.

Chodzi o Worek Treningowy do boksu.

Worek Treningowy

Sprecyzujmy, że chodzi mi tu o treningowy worek do boksu. Wersji worków treningowych jest kilka dlatego skupmy się dziś tylko na tej ścisłej, najpopularniejszej kategorii. A więc, musisz określić w pierwszej kolejności na jakiej wysokości wyprowadzasz ciosy. Wpływ na to ma przede wszystkim Twój wzrost i pozycja bojowa. Dzięki temu będziesz już wiedzieć gdzie i na jakiej wysokości przypada środek ciężkości worka, który będzie przyjmował Twoje ciosy. To kluczowa kwestia ponieważ podczas montażu worka musisz też określić wysokość jego położenia. Chodzi o to, aby worek po dwóch ciosach nie zaczął się kołysać po całym zasięgu. A jak się domyślasz ruchomy cel może być irytujący a także narażać Cię na kontuzje. Nie chodzi o to że worek odda Ci w czapę 🙂

Mam tu na myśli sytuację w której wyprowadzasz cios ze źle oszacowaną odległością do celu. Trzeba się tego wystrzegać, bo w ferworze treningu łatwo o zmęczenie a co za tym idzie, zmniejszoną kontrolę nad ruchami. Trenuj więc w skupieniu. Koncentracja to podstawa w sporcie.

Są na to sposoby

Większość worków zaprojektowanych jest (a przynajmniej powinno) z dodatkowym metalowym oczkiem od spodu. Idealnie jest gdy masz możliwość dodatkowego ustabilizowania worka do podłoża.

Moim zdaniem to już kwestia kosmetyczna. Więc skupmy się lepiej na podstawie. Na wymiary worka będą miały wpływ zarówno Twój wzrost jak i waga, która ma bezpośrednio wpływ na siłę wyprowadzanych ciosów. Dlaczego? Inną siłę generuje osoba ważąca do 50kg a inną ktoś mający 80kg. Nie bez przyczyny przecież w boksie określa się kategorie wagowe 🙂 Dlatego warto też nie przesadzić z wagą worka. Bo za ciężki worek da Ci wrażenie uderzania w ścianę i nie odda w pełni satysfakcji z treningu. Prosto mówiąc, będzie to zbyt wysoko postawiona poprzeczka. A przecież nic innego tak nie motywuje jak uczucie postępu w treningu.

Parametry Worka Treningowego

Jeśli szukasz worka treningowego dla dziecka (w wieku do 13-14lat) to najlepszy będzie taki do 100cm długości i do 35cm w obwodzie. Te wymiary różnią się między sobą w zależności od modelu i wersji u producenta. Jeśli jesteś osobą ważącą +/- 50-60kg to zdecydowanie poleciłbym Ci rozejrzeć się za workiem który będzie miał 110-140cm długości i ok 30-40cm w obwodzie. Jeśli ważysz +70kg to każdy worek treningowy od 140cm długości i większy od poprzednich będzie dla Ciebie wystarczający.

Materiał wykonania Worka Treningowego

Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na materiał wykonania. Do wyboru są najczęściej dwie wersje: Skóra naturalna i materiały imitujące skórę. Najpopularniejszym na rynku jest chyba plawil.

Wypełnienie worka najlepiej aby stanowiły materiały tekstylne. Często będzie to np. ubite skrawki krawieckie. Uważam, że ma to swoje plusy. Jeśli po latach stwierdzisz, że worek już jest solidnie “wypukany”, bez większych kosztów będziesz w stanie zrobić nowy wkład do worka samodzielnie. Przypuszczam, że wtedy nie jedna krawcowa w Twojej okolicy podziękuje Ci za to, że zabierzesz od niej niepotrzebny materiał 🙂 Ale do tego czasu jeszcze dużo wyprowadzonych ciosów przed Tobą. Znam takie przypadki, gdy do worka stworzonego pod wypełnienie z materiału tekstylnego osoba trenująca na tym worku wsypuje np piasek dla jeszcze większego utwardzenia. Zdecydowanie Ci tego odradzam. Za duży ciężar włożony do takiego worka, który nie został do tego przygotowany może sprawić, że szybko materiał się uszkodzi i będzie Cię czekać kupno całkowicie nowego worka.

Rékawice bokserskie

Jeśli więc po jakimś czasie poczujesz, że Twoja siła uderzenia wzrosła i potrzebujesz większego oporu do swoich ciosów zdecydowanie lepszym podejściem będzie rozejrzenie się za większym workiem. A stary model zawsze możesz zostawić to innego rodzaju treningu. Na przykład bardziej szybkościowego, technicznego niż siłowego. A w ostateczności będziesz mógł go wystawić na rynek wtórny i odzyskać część kwoty na zakup nowego worka, który spełni Twoje nowe wymagania.

Jakie rękawice wybrać do treningu z workiem?

Na ten temat musimy spojrzeć trochę szerzej. Gdyż w zależności od charakteru Twojego rutynowego treningu będzie zależało również to jaki sprzęt do wyprowadzania ciosów będziesz potrzebować. Może być tak, że uderzać w worek treningowy będziesz gołymi pięściami, owinięte bandażem lub rękawicą techniczną, albo pełnowartościową rękawicą bokserską. Więcej o tych zagadnieniach opiszę w następnym poście do którego Cię zapraszam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =